Na twintig jaar schaven en hervormen staat het belastingstelsel op het punt van instorten. Hoog tijd voor een nieuw stelsel, schrijft Jeroen van Wensen.
‘Het Nederlandse belastingstelsel is economisch verstorend, allesbehalve neutraal en buitengewoon complex.’ Met die woorden introduceerde Economische Statistische Berichten (ESB), het huisblad voor economen, een boek met voorstellen voor een nieuw belastingstelsel van een leger vooraanstaande hoogleraren (het boek is hier gratis te downloaden).
https://twitter.com/Menno_Snel/status/1205414415656538112
Belast arbeid minder, en kapitaal meer, zeggen de hoogleraren. Daarmee bedoelen ze niet dat de belasting op spaargeld omhoog moet, want de spaartaks is in Nederland al enorm hoog. Maar wel dat bijvoorbeeld koerswinsten op onroerend goed en aandelen zwaarder moeten worden belast. Evenals het opgebouwde vermogen in ondernemingen. Dat gebeurt nu niet of nauwelijks. En daarom ligt de belastingdruk op kapitaalinkomen in Nederland met 14,4 procent aanzienlijk onder het EU-gemiddelde van 31,6 procent.
Laden…
Al vanaf €1 per week leest u onbeperkt alle edities en artikelen van EW. Bekijk onze abonnementen.
Bent u al abonnee en hebt u al een account? log dan hier in
U bent momenteel niet ingelogd of u hebt geen geldig abonnement.
Wilt u onbeperkt alle artikelen en edities van EW blijven lezen?