Veel beleggers werden dit jaar verrast door de meerprestatie van Europese aandelen, die de laatste jaren zwakker hebben gepresteerd dan de wereldwijde markten. Velen vragen zich nu af of deze trend zal aanhouden of dat de Europese aandelenmarkten het de komende tijd moeilijker zullen krijgen.
Wij denken dat de Europese aandelenkoersen verder kunnen stijgen doordat het beleggerssentiment in Europa op een laag pitje staat, de economie veerkrachtiger is dan over het algemeen wordt gedacht en de politieke omgeving redelijke stabiel is. In dit artikel bespreekt Fisher Investments Nederland op basis van zijn ervaringen de huidige situatie op de Europese markten. Daarnaast leggen we uit wat de gevolgen zijn voor de koppositie van bepaalde stijlen en waarom wij van mening zijn dat een wereldwijd gediversifieerde aanpak de optimale keuze blijft voor langetermijnbeleggers.
Waarom Europa het stokje heeft overgenomen
Sommige beleggers vinden het moeilijk te begrijpen dat de Europese aandelenmarkt nu aan kop gaat. De Europese markten hebben jarenlang ondermaats gepresteerd. De waarderingen blijven laag en het sentiment wordt gedrukt door een reeks negatieve krantenkoppen: van de voortslepende Russische invasie in Oekraïne tot de stagnerende groei in Duitsland en andere regio’s Als we dit allemaal bij elkaar optellen, is het begrijpelijk dat sommigen zich afvragen hoe Europa onder dergelijke omstandigheden een meerprestatie kan realiseren.
Bij Fisher Investments Nederland zien we de sterke start van Europese aandelen als een teken dat de toekomst van het continent er waarschijnlijk rooskleuriger uitziet dan velen momenteel denken.
Aan het begin van het jaar was het beleggerssentiment in Europa opvallend negatief, veel negatiever dan in de VS. Hoewel de kloof tussen beide regio’s wat betreft sentiment inmiddels kleiner is geworden, omdat beleggers rekening houden met de economische gevolgen van de importheffingen, blijft men sceptisch over Europa. Voor aandelenkoersen, die vooral bewegen op basis van het verschil tussen verwachtingen en realiteit, kan een pessimistisch sentiment betekenen dat de realiteit al snel meevalt.
De ervaring van Fisher Investments Nederland leert dat deze dynamiek betekent dat Europese aandelen nog verder kunnen stijgen. Als we kijken naar de huidige politieke en economische situatie, springen er een aantal bemoedigende factoren in het oog.
Politieke stabiliteit
Een van de redenen om optimistisch te zijn, is de afgenomen politieke onzekerheid. Begin dit jaar stegen de koersen omdat de onzekerheid afnam toen de Duitse verkiezingen voorbij waren en er een oplossing was gevonden voor het begrotingsvraagstuk van de Franse regering. Hoewel de aanhoudende onzekerheid rond de Amerikaanse importheffingen in de gaten moet worden gehouden, lijken veel van de politieke verstoringen die het beleggerssentiment zouden kunnen drukken, voorlopig grotendeels onder controle te zijn.
Aandelen presteren doorgaans goed in periodes van politieke rust, omdat beleggers zich dan kunnen richten op economische kerncijfers zonder dat ze bang hoeven te zijn voor ingrijpende beleidswijzigingen.
Sterke consumptie en bedrijfsresultaten
Een andere positieve factor is de financiële gezondheid van de Europese consument. Het besteedbare inkomen als percentage van het bbp staat op het hoogste niveau van de afgelopen twintig jaar en de balansen van huishoudens zijn nog steeds sterk.[i]
Ook het bedrijfsleven vertoont in Europa tekenen van vitaliteit. Doordat de bancaire kredietverlening zich verder herstelt van het dieptepunt in 2022, kunnen meer bedrijven hun groei financieren.[ii]
Bovendien zijn de inkoopmanagersindexen (PMI’s), die een indicatie zijn voor de richting van economische trends, aan de beterende hand. Voor de dienstensector, die het grootste deel van de Europese economie vormt, wijzen de cijfers sinds begin 2024 op groei.[iii] Hoewel de PMI’s in de industrie in de krimpzone blijven hangen, is dit onderdeel van een langdurige trend die geen verrassing teweegbrengt op de markten.
Hoewel wij niet geloven dat de Europese economische indicatoren op een snelle groei wijzen, leert de geschiedenis dat de markt geen snelle groei nodig heeft om te stijgen.
Sentiment versus realiteit
Voor Fisher Investments Nederland speelde de kloof tussen het sentiment enerzijds en economische en politieke factoren anderzijds een cruciale rol bij de rally op de Europese aandelenmarkten van januari. We denken dat deze discrepantie ook de komende tijd een stevige rugwind blijft voor de meerprestatie van Europa.
Stijlrotatie op de aandelenmarkt
De koppositie van de Europese aandelenmarkten heeft nog een andere implicatie voor beleggers: een stijlrotatie op de aandelenmarkt. Als Europese aandelen hun koppositie kunnen behouden, zullen waardeaandelen waarschijnlijk beter presteren dan groeiaandelen. Dit komt doordat de Europese aandelenmarkt wordt gedomineerd door waardegerichte sectoren zoals de industrie en financiële instellingen, die samen bijna 40% van de Europese aandelenmarkt vertegenwoordigen.[iv] De Amerikaanse markt bestaat daarentegen voor meer dan 40% uit op groei gerichte sectoren, zoals IT en technologiegerelateerde communicatiediensten.[v] Per definitie gaan waardeaandelen aan kop als Europa het voortouw neemt. Bij Fisher Investments Nederland zijn we van mening dat dezelfde marktfactoren die de Europese koppositie op de aandelenmarkt aanjagen, waarschijnlijk ook de meerprestatie van waardeaandelen stimuleren.
Voorkeur voor een wereldwijde aanpak
Hoewel we van mening zijn dat Europese aandelen hun koppositie zullen behouden, denken we dat de meeste langetermijnbeleggers er verstandig aan doen om te kiezen voor een wereldwijd gediversifieerde aanpak. Beleggers die hun portefeuille te veel concentreren op regio’s waarvan ze verwachten dat ze beter zullen presteren, missen vaak kansen omdat de koppositie nu eenmaal rouleert.
Uit de geschiedenis blijkt dat landen die aan kop gaan na verloop van tijd vaak achterlopen op de rest en dat daar geen voorspelbaar patroon in zit: prestaties uit het verleden zeggen niets over het toekomstige leiderschap.[vi] Elk land heeft unieke kenmerken die wisselend succesvol kunnen zijn, afhankelijk van veranderingen in de economische omstandigheden, politieke ontwikkelingen en het beleggerssentiment. Soms gaat de VS aan kop en soms nemen andere regio’s van de wereld het voortouw.
Wat is de belangrijkste les die we uit de ervaringen van Fisher Investments Nederland kunnen trekken? In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst. Vooral met het oog op de inherente rotatie in het marktleiderschap doen beleggers er verstandig aan te kiezen voor een wereldwijd gediversifieerde portefeuille. Zo kunnen ze profiteren van de groei van de aandelenmarkt, ongeacht waar die zich voordoet.
Wat zijn de vooruitzichten?
Wij zijn van mening dat de sterke rally van Europese aandelen in 2025 erop wijst dat er nog meer winst in het verschiet ligt. De marktfactoren die verantwoordelijk zijn voor dit momentum, lijken sterk genoeg om de Europese markten de rest van dit jaar een duwtje in de rug te geven. Bovendien gaan waardeaandelen waarschijnlijk profiteren van deze trend en hebben ze een goede uitgangspositie om bij de stijlrotatie de koppositie over te nemen. Maar we adviseren om niet te veel op één regio te focussen. Een bescheiden overweging van Europese aandelen kan goed zijn. Bij Fisher Investments Nederland zijn we echter van mening dat een wereldwijde spreiding de verstandigste aanpak is voor groei op lange termijn. Zo kunnen beleggers profiteren van kansen, waar die zich ook voordoen.
Volg ons op social media voor de laatste marktontwikkelingen en updates van Fisher Investments Nederland:
Fisher Investments Nederland is de handelsnaam die wordt gebruikt door de vestiging van Fisher Investments Luxembourg, Sàrl in Nederland (“Fisher Investments Nederland”). Fisher Investments Luxembourg, Sàrl is een in Luxemburg geregistreerde besloten vennootschap met beperkte aansprakelijkheid (ondernemingsnummer: B228486) wat ook handelt onder de naam Fisher Investments Europe (“”Fisher Investments Europe””). Fisher Investments Europe staat onder toezicht van de CSSF. Statutaire zetel Fisher Investments Europe: K2 Building, Forte 1, Third Floor, 2a rue Albert Borschette, L-1246 Luxembourg. Fisher Investments Europe besteedt sommige aspecten van het dagelijkse beleggingsadvies, portefeuillebeheer en portefeuillehandelingen uit aan gelieerde ondernemingen.
Dit document bevat de algemene visie van Fisher Investments Europe en dient niet te worden beschouwd als persoonlijk beleggings- of belastingadvies of een afspiegeling van de prestaties van cliënten. Er wordt niet gegarandeerd dat Fisher Investments Europe deze visie zal handhaven. Deze kan immers veranderen op grond van nieuwe informatie, analyses of heroverweging. Niets in dit document is als aanbeveling of prognose van marktomstandigheden bedoeld. Het is eerder bedoeld om een standpunt weer te geven. De huidige en toekomstige markten kunnen sterk afwijken van de hier geschetste scenario’s. Bovendien worden geen garanties gegeven met betrekking tot de nauwkeurigheid van eventuele aannames gemaakt in illustraties in dit document.
[i] Bron: Europese Centrale Bank, per 03-02-2025. Totale huishoudschuld en contant geld, driemaandelijks, 31-12-2002 t/m 30-09-2024. Netto-schuldratio (aandelenkapitaal en aandelen/deelbewijzen in beleggingsfondsen in handen van huishoudens), driemaandelijks, 31-12-2002 t/m 30-09-2024. Beschikbaar inkomen als percentage van het bbp, driemaandelijks, 31-12-2002 t/m 30-09-2024.
[ii] Bron: FactSet, Europese Centrale Bank, per 31-01-2025. Voortschrijdend gemiddelde over twee kwartalen van de totale verwachte kredietvraag en de bereidheid om krediet te verstrekken, gebaseerd op de Senior Loan Officer Opinion Surveys. De kredietverlening omvat commerciële en industriële leningen, hypotheken en consumentenleningen (auto- en ongedekte leningen), gewogen per categorie, kwartaalbasis, 31-03-2003 t/m 31-12-2024.
[iii] Bron: FactSet, Europese Centrale Bank, per 31-01-2025. Europese inkoopmanagersindices voor diensten en de industriële productiesector en een samengestelde index van beide categorieën, seizoensgecorrigeerd, maandelijks, 31-01-2022 t/m 31-12-2024.
[iv] Bron: FactSet, per 20-03-2025. Sectorwegingen in de MSCI Europe, per 28-02-2025.
[v] Bron: FactSet, per 20-03-2025. Sectorwegingen in de S&P 500, per 28-02-2025.
[vi] Bron: FactSet, per 02-01-2025. Totaalrendement van de best presterende landen van de 23 ontwikkelde landen waaruit de MSCI World Index is opgebouwd, 31-12-2003 t/m 31-12-2024. Alle rendementen zijn uitgedrukt in dollar. Alle rendementen zijn na aftrek van internationale bronbelasting, met uitzondering van het Amerikaanse rendement, dat bruto is.

















































