Met Hengelose Hanneke Steen wil CDA ‘Omtzigtland’ heroveren

Hanneke Steen (CDA) tijdens het mobiliteitsdebat in aanloop naar de Tweede Kamerverkiezingen van 2023. (Foto: ANP)

Hanneke Steen is de nieuwe nummer twee op de lijst van het CDA. De Hengelose wethouder komt na aanvoerder Henri Bontenbal op de lijst. Steen was in 2023 ook kandidaat, maar kwam na een desastreuze verkiezingsnederlaag toen niet in de Tweede Kamer. Dit jaar schreef zij al mee aan het verkiezingsprogramma van de partij.

Met de keuze voor de hoge positie van Steen op de lijst zet het CDA in op het heroveren van kiezers in Twente. Daar verloren de christen-democraten twee jaar geleden massaal stemmen aan NSC.

De partij van oud-CDA’er Pieter Omtzigt won in elf van de veertien gemeenten in de regio Twente, terwijl het CDA daar jarenlang de grootste partij was.

Ook in het Hengelo van Steen ging in 2023 bij de Tweede Kamerverkiezingen 27,2 procent van de stemmen naar NSC. De wethouder stond toen namens het CDA op plaats negen, maar de partij won slechts vijf zetels.

Een historische verkiezingsnederlaag. Steen kreeg dat jaar al de steun van CDA-prominent Ank Bijleveld.

Het nieuwe CDA na Hoekstra en Omtzigt

De christen-democraten zien in Steen een uithangbord van ‘het nieuwe CDA’. Onder die noemer wil het CDA laten zien dat de partij is veranderd na de moeizame jaren onder Wopke Hoekstra en het vertrek van Pieter Omtzigt.

De partij ziet Steen als een inhoudelijk sterk karakter, die ook dicht bij mensen staat.

Ze wordt geprezen om haar inzet in de Twentse regio. Daar bleven alle CDA-afdelingen de partij trouw, ondanks de opkomst van NSC.

Hanneke Steen als modern gezicht en nieuwe nummer twee van het CDA

Ook komt de 42-jarige Steen moderner over dan lijsttrekker Henri Bontenbal. Zo maakt Steen op Instagram graag filmpjes over haar bezigheden als wethouder.

In de vlog De week in 1 minuut vat zij elke week haar werk samen. Ook haar man en hond Olaf spelen in die vlogs vaak een rol.

Het CDA zocht een nieuwe nummer twee, nadat Tweede Kamerlid Eline Vedder deze zomer bekendmaakte niet door te willen gaan.

Het werk in de politiek was voor haar gezin en gezondheid te zwaar, schreef Vedder in een verklaring.

Hanneke Steen: carrière in de Hengelose politiek

Steen zit sinds 2014 in de lokale politiek en werd in 2018 fractievoorzitter van het CDA in de gemeenteraad van Hengelo.

Na de gemeenteraadsverkiezingen in 2022 werd zij wethouder. In Hengelo is ze verantwoordelijk voor financiën, belastingen, mobiliteit, verkeer en vervoer.

Namens alle Twentse gemeenten is zij ook bestuurder bij Mobiliteit Twente.

Dat samenwerkingsverband wil de bereikbaarheid van de hele regio verbeteren.

Steen kwam daarvoor geregeld in Brussel om steun en geld voor de Twentse plannen te vragen.

De Twentse studeerde rechten en juridische bestuurskunde aan de Rijksuniversiteit Groningen.

Om de politiek te leren kennen, besloot ze tijdens haar studie stage te lopen bij het wetenschappelijk instituut en het partijbureau van het CDA. Later werkte ze als directeur bij Rijkswaterstaat.

Van huis uit stemden haar ouders op de CHU, een van de partijen die later samen met de ARP en KVP het CDA vormden.