Linkse partijen grijpen hun kans in het belangrijkste Kamerdebat van het jaar, de vergadermarathon over de begroting 2022. Sophie Hermans (VVD) moet namens VVD, D66 en CDA steun zoeken bij de oppositie en gaf al bij voorbaat toe, schrijft Eric Vrijsen.
De verhuurdersheffing voor woningcorporaties gaat op de helling. Hermans zei eerst dat de VVD ‘hier naar wil kijken’. GroenLinks en PvdA doken erop. Hermans beloofde ‘verlaging’ van de verhuurdersheffing. De SP vond dat niet genoeg en eiste afschaffing van de heffing. Ex-CDA’er Pieter Omtzigt betoogde dat Nederland het enige land in de wereld is met een speciale belasting voor sociale woningbouw.
Lees ook dit commentaar van Carla Joosten: Graag serieus beleid en geen geldsmijterij
Hermans erkende het probleem: onder andere door de heffing hebben woningcorporaties onvoldoende kapitaal om nieuwe woningen te bouwen. Maar het schrappen van de heffing slaat een gat van bijna 2 miljard in de staatsinkomsten.
In het debat ging het over ‘het miljard van Hermans’. Dat geld is overgebleven, toen de demissionaire VVD-premier Mark Rutte vastliep bij zijn pogingen de dividendbelasting af te schaffen. Daarvoor was uiteindelijk 2 miljard gereserveerd en toen Ruttes plan sneefde, bleef dat geld over.
Hermans wil ‘een hekje openen’ voor lastenverlichting bedrijven
Afgelopen zomer heeft het demissionaire kabinet de helft al uitgegeven, met name voor criminaliteitsbestrijding en beveiliging. Er is nog 1 miljard over en de VVD had bedongen dat het geld zou worden gebruikt voor lastenverlichting voor het bedrijfsleven. ‘Daar hebben wij een hekje omgezet,’ zei Hermans. ‘Wij zijn bereid dat hekje te openen,’ bood ze aan.
Jesse Klaver (GroenLinks): ‘Hekje openen? Het geld is niet van u. Het geld is niet van de VVD. Wat een arrogantie van de macht!’
Laden…
Word abonnee en lees direct verder
Al vanaf € 9,- per maand leest u onbeperkt alle edities en artikelen van EW. Bekijk onze abonnementen.
Bent u abonnee en hebt u al een account?
Log dan hier in
Verder lezen?
U hebt momenteel geen geldig abonnement. Wilt u onbeperkt alle artikelen en edities van EW blijven lezen? Bekijk dan onze abonnementen.
Er ging iets fout
Uw sessie is verlopen
Wilt u opnieuw inloggen
Ingelogde abonnees van EWmagazine kunnen reageren
Bij het plaatsen van een reactie geldt een aantal voorwaarden. Klik hier voor de voorwaarden.
Reacties die anoniem worden geplaatst of met een overduidelijke schuilnaam zullen door de moderator worden verwijderd, evenals reacties die niets met het onderwerp van het artikel te maken hebben. Dit geldt evenzeer voor racistische of antisemitische reacties. De moderator handelt in opdracht van de hoofdredacteur.