‘Zelf rotzooi opruimen’: geen benefiet voor veroordeelde voetbalvader

02 januari 2017Leestijd: 3 minuten
Een tekst langs het veld bij SC Buitenboys in Almere ter nagedachtenis van grensrechter Richard Nieuwenhuizen - Foto: ANP

De Amsterdamse voetbalclub Nieuw West United voelt zich beschadigd in haar goede naam door een individuele actie van een aantal leden. De leden wilden een benefiettoernooi organiseren voor de veroordeelde voetbalvader El-Hassan D.

De voetbalvader kreeg een celstraf vanwege betrokkenheid bij de fatale mishandeling van grensrechter Richard Nieuwenhuizen vier jaar geleden.

De voetbalvereniging neemt maandag afstand van de berichten in de media, en zegt nooit de bedoeling te hebben gehad om de veroordeelde man financieel te hulp te schieten. ‘We zouden zoiets nooit doen en we hebben er als bestuur ook niets mee te maken,’ aldus voorzitter Mehdi Harboul. ‘Die man moet zijn eigen rotzooi opruimen’.

Nieuw West United telt 400 leden. ‘Als leden iets willen organiseren op onze club, zullen ze daarvoor toch echt onze toestemming nodig hebben. En ik kan hierbij al zeggen dat we niet zullen meewerken,’ zegt hij tegen De Telegraaf.

‘Als een voetbal tegen het hoofd geschopt’

De 41-jarige Nieuwenhuizen overleed in 2012 in Almere nadat hij volgens de rechter tijdens de ontspoorde wedstrijd tussen Nieuw Sloten uit Amsterdam en Buitenboys uit Almere ‘als een voetbal’ tegen zijn hoofd was getrapt, onder anderen door de veroordeelde El-Hassan D. en leden van de Amsterdamse club.

El-Hassan D. kreeg voor zijn betrokkenheid zes jaar gevangenisstraf opgelegd, maar is inmiddels weer vrijgelaten. Naast de veroordeling van D., kregen enkele spelers van het team een tot twee jaar jeugddetentie.

D. moet een schadevergoeding van 60.000 euro betalen om aan extra gevangenisstraf van een jaar te ontkomen. De overheid schoot dat bedrag voor als schadevergoeding aan de nabestaanden van Nieuwenhuizen. Als het hem niet lukt om half januari de schadevergoeding bij elkaar te krijgen, kan de deurwaarder beslag leggen op zijn inboedel en hangt hem nog een jaar vervangende gevangenisstraf boven het hoofd. Hij heeft tot nu toe slechts een klein deel van het bedrag – zo’n 1.000 euro – afbetaald. Volgens zijn advocaat Sidney Smeets wil justitie dat hij – nu hij vrij is – minimaal 700 euro per maand aflost, maar kan hij dat niet betalen omdat hij ‘door zijn veroordeling geen baan kan vinden’.

Zijn broer zette een benefietactie op touw om het geld bij elkaar te krijgen om D. uit de gevangenis te houden. Ondanks de veroordeling van D. trokken zijn familieleden zijn schuld aan het incident consequent in twijfel.

In de initiële Facebookoproep voor de actie wordt El-Hassan D. omschreven als een ‘actieve voetbalvader’ die de ruzie slechts heeft geprobeerd te sussen en een einde wilde maken aan ‘een akkefietje op het voetbalveld’ en is dat hem duur komen te staan. ‘Als je ooit op het voetbalveld hebt gestaan, dan kun je je voorstellen hoe dit is gegaan. Dit had iedere vader kunnen overkomen,’ aldus het bericht. Het bericht werd kort na plaatsing weer verwijderd.

Massale verontwaardiging

Het initiatief leidde tot massale verontwaardiging. Op sociale media uitten verschillende politici hun afkeur over het initiatief. VVD-raadslid Dilan Yesilgoz (Amsterdam) sprak van een ‘onbeschaamde schop na’. ‘Een scheidsrechter doodschoppen, veroordeeld worden en dan jezelf als slachtoffer zien’, twitterde zij, en CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt stelde voor om juist een benefiettoernooi voor de familie van het slachtoffer te houden.

Het Amsterdamse gemeenteraadslid Peter Kwint (SP) stelde maandag vragen aan het gemeentebestuur of het een voetbalclub wel paste om financiële steun aan een veroordeelde voetbalvader te verlenen. Hij vroeg zich openlijk af of de club iets had geleerd van de dood van de grensrechter.

Na de reactie van de club heeft Kwint zijn vragen ingetrokken: ‘een uitstekende reactie van Nieuw West United’.

De inhoud op deze pagina wordt momenteel geblokkeerd om jouw cookie-keuzes te respecteren. Klik hier om jouw cookie-voorkeuren aan te passen en de inhoud te bekijken.
Je kan jouw keuzes op elk moment wijzigen door onderaan de site op "Cookie-instellingen" te klikken."

Volgens Harboul zijn hij en zijn medebestuursleden ontdaan door de suggestie dat zijn club ’60.000 euro bijeen zou willen voetballen’ voor de veroordeelde man. ‘Wij staan hier volledig buiten en die man is ook geen lid van onze club’. Harboul zegt niet te weten hoe zijn club bij de kwestie betrokken is geraakt en kondigt een intern onderzoek aan. Ook overweegt de club juridische stappen, vanwege de schade aan haar reputatie.