Berlijn weifelt over de beloofde 100 miljard voor het roestige Duitse leger. Wat is de precieze stand van zaken? Vijf vragen en antwoorden.
Met tromgeroffel werd kanselier Olaf Scholz (SDP)onlangs ontvangen in de Julius Leber-kazerne in Berlijn, waar in de laatste wereldoorlog de tankdivisie ‘Hermann Göring’ zat. De regeringschef bezocht persoonlijk het Territoriale Führungskommando, belast met Heimatschutz – de Duitse landsverdediging. De visite moest uitstralen dat het leger in deze tijden van oorlog weer chefsache is. Eindelijk is er weer steun van de politiek.
De Bundeswehr heeft ook een nieuwe baas, Boris Pistorius, en deze dynamische SPD-politicus benoemt zonder schroom de problemen bij de strijdkrachten. Zijn ongelukkige voorganger Christine Lambrecht bracht zichzelf ten val door incompetentie en gebrekkige communicatie. Toch hield Scholz een jaar lang aan haar vast.
Abonnee worden?Dagelijks op de hoogte blijven van de laatste actualiteiten, achtergronden en commentaren van onze redactie? Bekijk ons aanbod en krijg onbeperkt toegang tot alle digitale artikelen en edities van EW.
De wisseling van de wacht bij de Bundeswehr komt op een belangrijk moment. Voor het eerst sinds 1945 worden tanks geleverd voor de strijd tegen de Russen, die, net als toen, op de staats-tv dreigen om Duitsland in puin te schieten.
Alweer ruim een jaar geleden, kort na de Russische aanval op Oekraïne, sprak Scholz in zijn belangrijkste toespraak sinds zijn aantreden over een Zeitenwende, een historische kentering. Hij zegde een speciaal militair fonds toe met daarin 100 miljard euro extra voor de Bundeswehr. De sociaal-democraat beloofde dat Duitsland eindelijk zal voldoen aan de 2-procents-begrotingsnorm van de NAVO. Dat hebben de Duitse strijdkrachten ook nodig, want net als in Nederland is er veel te lang bezuinigd.
Laden…
Word abonnee en lees direct verder
Al vanaf € 9,- per maand leest u onbeperkt alle edities en artikelen van EW. Bekijk onze abonnementen.
Bent u abonnee en hebt u al een account?
Log dan hier in
Verder lezen?
U hebt momenteel geen geldig abonnement. Wilt u onbeperkt alle artikelen en edities van EW blijven lezen? Bekijk dan onze abonnementen.
Ingelogde abonnees van EWmagazine kunnen reageren
Bij het plaatsen van een reactie geldt een aantal voorwaarden. Klik hier voor de voorwaarden.
Reacties die anoniem worden geplaatst of met een overduidelijke schuilnaam zullen door de moderator worden verwijderd, evenals reacties die niets met het onderwerp van het artikel te maken hebben. Dit geldt evenzeer voor racistische of antisemitische reacties. De moderator handelt in opdracht van de hoofdredacteur.