De feiten: Onjuistheden in cv Van Berkel
Bronnen: de Volkskrant, Trouw, De TelegraafBeoogd D66-staatssecretaris van Financiën Nathalie van Berkel trekt zich terug als bewindspersoon. De aanleiding is haar cv, die door Van Berkel aangevuld is met onjuistheden. De Volkskrant bracht dit aan het licht.
Wat stond er in het cv van Nathalie van Berkel?
Op het cv van Van Berkel, dat te zien was op haar Linkedin-pagina, stond dat ze een master Bestuurskunde volgde aan de Universiteit Leiden, maar ze volgde die studie op HBO-niveau en ze deed slechts mee aan een toelatingstraject voor de universitaire master.
Dit traject heeft ze, net als de HBO-studie, niet voltooid. Op vrijdag 13 februari heeft Van Berkel haar cv aangepast.
Ook viel op het cv te lezen dat Van Berkel rechten studeerde aan de Erasmus Universiteit. Haar propedeuse behaalde ze alleen nooit.
Terugtreden besproken met Rob Jetten
Haar terugtreden besprak ze dinsdag 17 februari in gesprek met formateur en aanstaand premier Rob Jetten. Alle beoogd bewindspersonen komen langs bij Jetten om hun positie in het kabinet te bespreken.
Van Berkel gaf op maandag 16 februari zelf aan dat ze haar opleidingsinformatie ‘wel explicieter op haar cv had kunnen opnemen’.
Tegenover de Volkskrant wijzigde ze haar verklaring meerdere keren, ook bleken de jaartallen van de studies die zij volgde niet altijd te kloppen.
Wat betekent Van Berkels terugtreden voor de formatie?
Nathalie van Berkel is in 2025 bij D66 gehaald als nieuw talent. Sinds 2019 zat ze in de raad van bestuur van het UWV. De Algemene Bestuursdienst (ABD) bemiddelde haar naar die baan, maar De Telegraaf meldt dat Van Berkel ook niet eerlijk is geweest over haar cv tegenover de ABD.
Van Berkel stond bij de verkiezingen op de tweede plek op de kieslijst, na Rob Jetten.
Dat een cv zo stevig en onjuist wordt aangedikt, komt bij (beoogd) bewindspersonen niet vaak voor. In 1982 werd VVD’er Charles Schwietert naar voren geschoven als beoogd staatssecretaris van Defensie.
Hij bleek achteraf geen doctorandustitel te hebben en moest 3 dagen na benoeming opstappen.
In 2002 stapte staatssecretaris Philomena Bijlhout op nadat, aan de hand van foto’s van RTL Nieuws, was gebleken dat zij onjuiste informatie had verschaft over haar deelname aan de burgermilities van het regime-Bouterse.
Rob Jetten zal nu op zoek moeten naar een nieuwe staatssecretaris van Financiën. Daar heeft hij niet lang de tijd voor: op 23 februari staan de bewindspersonen op het bordes.
EW's visie: Politiek heeft zowel theoretisch als praktisch opgeleiden nodig
Door: Carla Joosten, redacteur PolitiekDe kwestie rond Nathalie van Berkel roept de vraag op of LinkedIn een officieel document is waarop alle persoonlijke informatie tot in de puntjes moet kloppen. Doet het bijvoorbeeld ook dienst als officieel cv?
Veel politici liegen, maar sommige komen er mee weg
De ene politicus komt met liegen weg, de ander niet. Halbe Zijlstra (VVD) had gesuggereerd in de datsja van Vladimir Poetin te zijn geweest en moest aftreden als minister van Buitenlandse Zaken.
Mark Rutte (VVD) riep als premier vele malen dat hij zich iets niet kon herinneren, wekte de indruk te liegen, maar hoefde nooit af te treden.
Beoogd staatssecretaris van Financiën Nathalie van Berkel suggereerde op LinkedIn dat ze een universitaire studie had afgemaakt, maar dat bleek niet te kloppen. Ze zou dit in haar officiële sollicitatiegesprek wel hebben verteld.
Van Berkel had niet zo onzorgvuldig moeten zijn door aan de buitenwereld te suggereren dat ze een universitair diploma had. De zaak is extra pijnlijk voor D66 als onderwijspartij.
Politiek moet zowel theoretisch als praktisch opgeleiden hebben
De politiek moet niet alleen worden bevolkt door theoretisch, maar ook door praktisch opgeleiden. Ook iemand met havo, zoals Van Berkel, kan staatssecretaris worden. Levens- en werkervaring tellen ook mee.
Van Berkels blazoen was besmet door de slordigheid die de indruk wekte dat ze niet eerlijk was over haar scholing. Dat kan worden gezien als liegen en dat is ongepast voor een staatssecretaris in spe.
Zeker niet als die staatssecretaris op het ministerie van Financiën over de belastingen gaat. Van gewone burgers wordt eerlijkheid verwacht in hun aangifte. De staatssecretaris moet brandschoon zijn.
Blijft de vraag over de status van LinkedIn. Anderen op dat platform zijn gewaarschuwd!
Wie zegt wat over Nathalie van Berkels onjuiste cv en terugtrekken
Bronnen: RTL, Trouw- JA21-leider Joost Eerdmans zegt tegen RTL dat Natalie van Berkel geen staatssecretaris van Fiscaliteiten moet worden.
- Aanstaand premier Rob Jetten wil niet reageren. Hij noemt de kwestie een ‘verantwoordelijkheid’ van de partij.
- Volgens D66 is Van Berkel over haar opleiding ‘wel transparant’ geweest tegenover de integriteitscommissie. Maar ‘achteraf gezien’ had ze deze informatie volgens de woordvoerder ook ‘duidelijker’ op haar cv moeten vermelden.