Ook op straat wordt roken verboden

Roken verdwijnt langzaam uit het straatbeeld

Na het rookverbod in openbare gebouwen volgt nu het rookverbod op straat. In Rotterdam komen mogelijk drie rookvrije straten, in Groningen en Amstelveen krijgen bepaalde instellingen waarschijnlijk de ruimte om zelf een gebied rookvrij te verklaren.

Het Erasmus MC, de Hogeschool Rotterdam en het Erasmiaans Gymnasium hebben de gemeenteraad in Rotterdam gevraagd om het gebied rond deze instellingen rookvrij te maken. Het roken zou dan moeten worden verboden voor de ingangen van de gebouwen van deze organisaties. De hulp van de gemeente is nodig omdat het om openbare ruimte gaat. Op de eigen terreinen kunnen het Erasmus MC, de Hogeschool Rotterdam en het Erasmiaans Gymnasium zelf bepalen welke regels er gelden en gehandhaafd worden.

Hoe het rookverbod in de praktijk zal uitwerken, moet nog worden bekeken. Wijnand van den Brink, lid van het college van bestuur van de Hogeschool Rotterdam zei in het NOS Radio 1 Journaal dat hij hoopt op het ‘morele besef’ van studenten, patiënten en werkenden in het gebied. De instellingen kunnen in de openbare ruimte zelf niet handhaven, maar hebben daarvoor de gemeente nodig.

Voor rokers betekent een verbod rondom de Rotterdamse instellingen een blokje om. Op dit moment staat er bij de hoofdingang van het Erasmus MC nog een rookhok, maar dat zal na het ingaan van het rookverbod moeten verdwijnen.

De rookruimtes die nog een tijd in de horeca als uitzondering werden gedoogd , moeten ook verdwijnen, zo besliste de rechter eind mei.

Helft van laagopgeleide 25- tot 45-jarige mannen rookt

Nog altijd wordt er stevig gerookt in Nederland. Het CBS meldde in mei dit jaar dat gemiddeld 23 procent van de bevolking van 25 jaar of ouder rookt. Vooral lager opgeleide mannen roken.

Het aantal scholieren dat rookt, neemt steeds verder af, zo blijkt uit cijfers van het Trimbos Instituut. Tussen 2011 en 2015 daalde het aandeel scholieren van 12 tot en met 16 jaar dat ooit had gerookt fors, van 33 naar 23 procent. In 2015 was het aandeel rokers in vergelijking met 2003 bijna gehalveerd, zowel bij jongens als bij meisjes.